Základná škola v Lehniciach
Prihlásenie Zápis prvákov Elektronická prihláška Konzultačné hodiny učiteľov Kontakt Jedálny lístok

Navigácia

Návštevné hodiny v ŠK sú od pondelka do piatka cez veľkú prestávku (9:40-9:55) a v dňoch utorok a štvrtok aj od 13:00 do 14:00 hod.

Ďalšie prírastky v našej knižnici

14. februára 2019

Opäť prírastky v knižnici

Do fondu našej školskej knižnice som dnes pripísala deväť titulov, ktoré sme dostali darom. Knihy sú už staršie, určite prešli mnohými rukami, ale to nič neubralo na kvalite ich obsahu, takže verím, že po nich radi siahnete aj vy. Tu sú:

Arkadij Gajdar: Čuk a Huk

Dvaja bratia – Čuk a Huk sa medzi sebou občas pobijú, ale hneď sa zas udobria. Bývajú v Moskve a stará sa o nich mamička, lebo otecko pracuje na výskumnej geologickej stanici ďaleko na Sibíri a domov za rodinou prichádza len veľmi málo. Chlapci by privítali, keby ho mohli vidieť častejšie. Raz dostanú od otca list, v ktorom im píše, že nemôže prísť domov, tak ako plánoval, ale je možné, aby chlapci s mamou pricestovali za ním. Mama hneď ide kúpiť lístky na vlak, ale medzitým poštár doručí súrny telegram. Chlapci ho na ulici od poštára preberú, ale stihnú sa opäť pohádať a pri klbčení v snehu telegram stratia a tak, pre istotu, mame po jej návrate domov o telegrame nič nepovedia...  Tešia sa na otca, hoci ich čaká viac ako 2 000 km dlhá cesta.  

Keď s mamou konečne docestujú na miesto, sú prekvapení, že ich otec na stanici nečaká... Čo sa stalo a ako sa skončí dobrodružná cesta týchto dvoch podarených bratov sa dozviete v knižke ruského spisovateľa Arkadija Gajdara, ktorá kedysi patrila medzi najčítanejšie detské knihy a deti ju poznali aj z filmovej podoby.

Astrid Lindgrenová: Deti z Bullerbynu

Chceš sa zasmiať, chceš sa tešiť a chceš prežiť dobrodružstvo? Tak potom musíš jednoznačne navštíviť Bullerbyn a jeho obyvateľov Lasseho, Bosseho, Lisu, Olleho, Annu a Brittu. S týmito huncútmi prežiješ nezabudnuteľné chvíle plné smiechu a zábavy...

Anton Pavlovič Čechov: Gaštanko

Máte radi pútavé príbehy, ktoré vás chytia za srdce? Potom určite siahnete po tejto útlej knižke známeho ruského klasika A.P. Čechova, ktorá je doplnená nádhernými ilustráciami Gennadija Spirina. Čaká vás krásne rozprávanie o ryšavom  krížencovi daxlíka s domácim dunčom s príznačným menom Gaštanko...

Marcello Agrilli – Gabriella Parca: Šrôfikové drobrodružstvá

Vysoko učený vedec profesor Pilucca žil celý svoj život pre svoju prácu, techniku a vedu. Keď ostarel, prišlo mu ľúto, že nemá deti a bol smutný z toho, že je taký opustený. Dostal však geniálny nápad: zostrojil si mechanické dieťa – chlapca, ktorému dal meno Šrôfik. O dobrodružstvách a osudoch tohoto malého železného huncúta so zlatým srdcom sa dozviete viac  v nezabudnuteľnej knižke, ktorú poznajú čitatelia na celom svete...

Meindert Dejong: Koleso na streche

Na holandskom pobreží leží malá rybárska dedinka Shore, kde je len zopár domov a do miestnej obecnej školy chodí šesť detí: Auk, Dirk, Eelka, Jella, Lina a Pier. Prežívajú spolu množstvo úsmevných, ale aj záhadných a uletených dobrodružstiev a spolu snívajú sen o tom, že aj do Shore  - tak ako do všetkých ostatných rybárskych osád na okolí – priletia raz bociany a urobia si hniezda na strechách domov na kolese, ktoré je symbolom šťastia a života...

Krista Bendová: Osmijanko rozpráva osem lesných rozprávok

Známa slovenská spisovateľka Krista Bendová  v priebehu rokov 1967-69 napísala osem kníh o Osmijankovi: Osmijanko rozpráva osem rozprávok o zvieratkách, Osmijanko rozpráva osem rozprávok o zázračných krajinách, ...o princeznách,...o vtáčikoch, ...o detektívoch, ...podvodných rozprávok, ...lesných rozprávok, ...sladkých rozprávok. Základnou sprevádzajúcou číslicou je číslo osem – osem kníh, osem rozprávok a aj Osmijanko má vo svojom mene číslicu osem. Rozprávkové príbehy sú humorne ladené, založené na výmysle Osmijanka, postavičky zrodenej z detskej kresby nôh, nohavičiek, trička, rúk, fúzatej a bradatej hlavy na plote.  V našej knižnici vám ponúkame jednu z týchto knižiek. Nájdete v nich 8 horázno-nehoráznych príbehov o lesných zvieratkách.

Pavol Dobšinský: Slovenské rozprávky 2

Výber z jedinečnej Dobšinského zbierky ľudových rozprávok: príbeh o mocnom Lomidrevovi, Svetovládnom rytierovi, úlisnom Loktibradovi a o dvoch šibaloch, z ktorých každý chcel napáliť toho druhého... Ktoré dieťa sa neteší na rozprávku? Odpoveď znie: každé! A tak je to odjakživa, preto ich je ako maku. Také i onaké, čarovné, smiešne, poučné, skrátka, mnohoraké. Medzi najobľúbenejšie však patria naše - slovenské.

Začítajte sa do krásnych príbehov o zlatej podkove, zlatom pere, zlatom vlase, Ružovej Aničke, svetovládnom rytierovi, dvoch šibaloch a mnohých iných.

Božena Nemcová: Zlatá kniha rozprávok

Božena Němcová, rod. Barbora (Novotná) Panklová bola česká spisovateľka, jedna zo zakladateľov modernej českej prózy. Mala záujem o folklór, vrchol jej diela tvoria poviedky a rozsiahlejšie prózy z vidieckeho prostredia. Známa sa stala predovšetkým prózou Babička. Táto najčítanejšia česká kniha, ktorá sa dočkala vyše 300 vydaní v češtine a bola preložená do ďalší 21 jazykov, patrila medzi povinné školské čítanie aj na Slovensku. Němcovej dielo spolutvorí vrcholné obdobie českého národného obrodenia. Božena Němcová pobudla aj na Slovensku a bola to práve ona, ktorá v knihe Slovenské pohádky a pověsti zachytila najznámejšie slovenské rozprávky ako Valibuk; Mahulena, krásna panna; Vlkolak; Slncový kôň; Pamodaj šťastia, lavička; O dvanástich mesiačikoch a iné.

Božena Nemcová: Strieborná kniha rozprávok

Svet rozprávok, plný princezien, škriatkov, víl, černokňažníkov, kráľov, figliarov, drakov a iných bytostí, pomáha deťom rozvíjať fantáziu a predstavivosť a poskytuje im množstvo ponaučení. Jedinečná zbierka českých a slovenských ľudových rozprávok v podaní spisovateľky Boženy Němcovej predstavuje klasiku sveta rozprávok. Krásne príbehy: Čert a Kača, O Dlhom, Širokom a Žiarookom, Princ Bajaja, O Popolvárovi, najväčšom na svete a mnohé iné - sú už pre veľa generácií zdrojom radosti z poznania, že dobro víťazí nad zlom a zlo je vždy potrestané.

Dovidenia v našej školskej knižnici!                                                                                                                                MP