Lehnické včeličky Slohové práce Projekty School Dance Prezentácie

Galéria tvorivosti

Lehnické včeličky

Predstavujeme projekt:  Tvorivé dielne – Lehnické včeličky

Ciele projektu:    Projekt je orientovaný na nasledovné cieľové požiadavky:

• Umožniť prostredníctvom výtvarného spracovania materiálu estetické osvojenie si skutočnosti, prírody, sveta, seba samého.
  • Kultivovať estetické cítenie a tvorivú fantáziu, schopnosť výtvarno-esteticky vnímať, prežívať, hodnotiť a výtvarne sa vyjadrovať.
  • Uplatňovať jednotu emocionálnej intelektuálnej a vôľovej stránky osobnosti dieťaťa.
  • Uspokojovať výtvarné potreby detí, naučiť ich vyjadriť svoj vlastný postoj k svetu, napomáhať im k utváraniu estetických hodnotových kritérií k skutočnosti a umeniu.
  • Rozvíjať slobodnú tvorivú osobnosť.
  • Umožniť deťom spoznávať danosti regiónu (návštevami ľudových majstrov, dielní, výstav).
    •  spolužitie človeka s prírodou
    •  význam ochrany prírody
    •  spoznávanie ľudovoumeleckých výrobkov regiónu
    •  funkčné využitie historických regionálnych ukážok

Organizácia projektu

• Zriaďovateľ projektu:        Obecný úrad Lehnice
  • Názov projektu:                 Tvorivé dielne – Lehnické včeličky
  • Časový rozsah:                 10 stretnutí, september – jún
  • Miesto:                                nová budova ZŠ – Lehnice
  • Lektorský zbor:                 Judita Miklósová, Dr. Elena Meszárošová, Bc., Katarína Meszárošová, Marta Szalayová, Terézia Tóthová, Betka Vargová, Anka Pavlíková, Silvia Pavlusová
  • Realizátori projektu:         Judita Miklósová, Dr. Elena Meszárošová, Bc., Katarína Meszárošová

Tvorivé dielne sa organizujú jedenkrát v mesiaci, v priestoroch novej budovy ZŠ na 1. poschodí, formou pozvánok a hlásení obecného rozhlasu.

• Výsledky a záujem o projekt zo strany detí:

Našim cieľom je umožniť deťom spoznať netradičné materiály a techniky. Cez ne precítiť seba, svoje ruky, pocity, emócie a vzťah k prírode. Rozvíjať fantáziu, tvorivosť, zručnosť, svoju vôľu vytrvať k zdarnému výsledku. Chceme pomôcť rozvíjať estetické hodnoty, hodnotové kritériá, komunikovať v kolektíve. Je to prvý krok k formovaniu postojov k vlastnému regiónu, tradíciám, remeslám ľudových majstrov, histórií regiónu. Cez prácu s recyklovaným materiálom zvýrazňujeme význam ochrany prírody, ktorej sme súčasťou. Naše tvorivé dielne sú pevným pilierom obecnej kultúry, spolupracujeme s farou v Lehniciach, Klubom dôchodcov, regionálnymi remeselníckymi majstrami, aktívne sa na tvorivých dielňach podieľa rodičovská verejnosť. Deti spoznávajú muzeálne hry našich starých rodičov, zúčastnili sme sa tvorivých dielní v múzeu v Senci. Podieľame sa na oslavách Dňa detí a obecných slávnostiach.

Vďaka grantu Jednoty COOP sme mohli nakúpiť spotrebný materiál, ktorý nám umožnil pracovať kvalitnejšie a zaujímavejšie. ĎAKUJEME.

Naše dielne by sa nedali realizovať bez toho najdôležitejšieho. Bez detí, ktoré majú záujem stráviť svoj voľný čas kreatívne a slobodne.

Tvorivé dielne sú zamerané najmä na spoznávanie netradičných techník. Nebolo to inak ani v ich 3. ročníku: Odskúšala sa servítková technika, kartón, korálky, sadra, kamene, atď. Výsledkom boli záložky do kníh, kľúčenky, školské pomôcky. Naučili sme sa základom aranžovania ikebán, kytičiek, venčekov. Maľovali sme na sklo, drevo, papier. Pracovali sme s drevom, kôrou, šúpolím. Učili sme sa origamom, piecť koláčiky, ozdobovať medovníky. Do darčekových tašiek sme vkladali šperky z drôtu, výrobky z hliny, bábky z textilu.Maľovali sme sklenené svietniky, drevené obrázky, pohľadnice. Vyrábali sme vtáčie búdky, snehuliakov zo šišiek, fašiangové masky, sadrové odliatky. Potešili nás valentínske darčeky, veľkonočné kraslice a aranžérie, zvieratká, práce z polystyrénu, vtáčiky z peria, drôtené sliepočky, zajačiky. Naučili sme sa urobiť kvietky zo storakých materiálov. Odtláčali sme vlastnú pečať „Lehnických včeličiek“. Všetky darčeky potešili nielen nás, ale aj našich najbližších. Preto si myslíme, že 3. ročník projektu „Lehnické včeličky“ má svoje miesto vo voľno časových aktivitách detí v našej obci.

.