Rozlišovanie bez rozdielov

Projekt "Rozlišovanie bez rozdielov"

(Kód výzvy: OPLZ-PO1/2018/DOP/1.1.1-02)

Časový harmonogram projektu: od 1.10. 2019 do 30.9. 2022.

Ciele projektu:

Cieľom projektu sme podporili vzdelávanie žiakov so ŠVVP, za pomoci asistencie rozšírili poznatky týchto žiakov a rešpektovali pri tom ich právo na inkluzívne vzdelávanie. Zvýšili sme tak inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu pre deti so ŠVVP a zlepšili ich výsledky a kompetencie aj po ukončení projektu.

Popis hlavných aktivít projektu:

Zabezpečili sme špeciálno-pedagogické potreby na individuálnej úrovni každého zdravotne postihnutého žiaka. Ako účelným nástrojom a prvým z krokov k úspešnej inklúzii sme zvolili vytvorenie dvoch pracovných miest pre Asistenta učiteľa. Dôvodom podania ŽoNFP bola absencia obsadenia pozície asistenta učiteľa, čo predstavovalo pre našu školu viac než alarmujúca situáciu v aspekte zabezpečenia inkluzívnosti a rovnakého prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu, nakoľko asistent učiteľa je plnohodnotným členom pedagogického kolektívu. Máme za to, že  asistent bol pre cieľovú skupinu značným benefitom. Dosiahnutie projektových aktivít a teda relevancia úspechu je dokazovaná po ukončení projektom. Aktuálne na základnej škole pôsobí 7 asistentov učiteľa, ktorí pomáhajú žiakom so ŠVVP vo výchovno-vzdelávacom procese. Realizovanie projektu malo významnú pridanú hodnotu pre žiakov, učiteľov i samotných rodičov žiakov so ŠVVP. Vnímame potrebu pokračovať v zabezpečovaní kvalitného vzdelávania pre deti so ŠVVP.

Asistent učiteľa:

Asistenti učiteľa v rámci projektu aj po jeho ukončení skvalitňuje vyučovací proces našich žiakov so zdravotným znevýhodnením. Súbežne sa podieľajú aj na utváraní rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní, na prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych i kultúrnych bariér.

Výstupy a výsledky:

Charakteristika výsledkov a výstupov realizovaného projektu bude zrejmá po komplexnom naplnení merateľných ukazovateľov, 24 mesiacov po skončení projektu. Kvantitatívne výsledky budeme merať za pomoci dosiahnutia cieľovej hodnoty merateľných ukazovateľov P0052 a P0053 v systéme ITMS14+. Kvalitatívnym výstupom projektu za pomoci dosiahnutia cieľovej hodnoty merateľného ukazovateľa PO605 je zlepšenie študijných výsledkov so ŠVVP 6 mesiacov po absolvovaní programu. Zlepšenia nastali v študijných i výchovných výsledkoch jednotlivých žiakov v počte 20 (8 dievčat a 12 chlapcov). Okrem študijných výsledkov sa žiaci zlepšili v komunikácii, zvládaní vlastných emócií, správaní a taktiež v snahe chcieť sa „učiť“ . Projekt sa realizoval za úmyslom podpory žiakov so ŠVVP a taktiež s cieľom pokračovať v hlavnej myšlienke dosahovania priaznivých študijných výsledkov žiakov školy.