Základná škola v Lehniciach
Prihlásenie Zápis prvákov Elektronická prihláška Konzultačné hodiny učiteľov Kontakt Jedálny lístok

Navigácia

Z(elená) Š(kola) Lehnice

O projekte ZELENÁ ŠKOLA

 O PROJEKTE           

Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné, stredné a špeciálne školy.

Program Zelená škola je pre ľudí a školy, ktorí vnímajú krásu a prepojenosť všetkého živého, myslia tvorivo a kriticky, konajú v prospech zachovania života na Zemi...

CIELE PROGRAMU:
°°° robiť, čo učíme       °°° učiť inak       °°° zmeny vo fungovaní škôl robiť spoločne.

Pre úspešnú realizáciu programu je potrebná podpora vedenia školy a participácia učiteľského zboru, nepedagogických pracovníkov, rodičov a žiakov/študentov.

Školy za svoje úsilie, splnenie cieľov vo vybranej téme a dosiahnuté zmeny vo fungovaní, inovácie vo výučbe a participáciu získavajú (zvyčajne po 2 rokoch) medzinárodný certifikát a vlajku Zelená škola. Škola sa do programu môže zapájať opakovane.

KOORDINÁCIA PROGRAMU
Zelená škola patrí do celosvetovej siete ekoškôl, ktorých medzinárodným garantom je Nadácia FEE – Foundation for Environmental Education. Školy s označením “Eco-School” pracujú pod hlavičkou tejto organizácie po celom svete. Na Slovensku tento program koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom programu je sieť environmentálnovýchovných organizácií ŠPIRÁLA.

Tím Zelenej školy:
°zabezpečuje 3 regionálne semináre na osvojenie si metodiky 7 krokov a získanie inšpirácií na prácu v jednotlivých témach (semináre sa zvyčajne konajú vo Zvolene, Bratislave, Žiline, Košiciach),
°ponúka odborné kurzy a webináre so zameraním na aktuálne informácie z oblasti ochrany prírody a životného prostredia a na moderné vyučovacie metódy,

°ponúka školám služby regionálnej koordinátorky, ktorá konzultuje a schvaľuje školám environmentálne akčné plány,

°poskytuje konzultácie k priebehu programu a jeho realizácii na školách,

°zabezpečuje hodnotenie škôl a udeľovanie certifikátov a vlajok atď.

Kto je regionálna koordinátorka? Regionálna koordinátorka je pre školu sprievodkyňou na ceste k Zelenej škole. Rada individuálne poradí v otázkach metodiky či v témach Zelenej školy. Regionálna koordinátorka má na starosti školy v rámci svojho regiónu a s nimi podľa ich potrieb spolupracuje.

Záväzky škôl v programe
A. Účasť na vzdelávaní
Dlhoročné skúsenosti v programe nám ukazujú, že predpokladom úspešného chodu programu na škole je jej účasť na ponúkaných vzdelávacích aktivitách. Vďaka tomu sa darí škole správne nastaviť program na svoje podmienky. Rôznorodá vzdelávacia ponuka zabezpečuje okrem metodicky zameraných seminárov aj semináre zamerané na environmentálne témy, na možnosti medializácie školy alebo na inovatívne formy výučby. Škola sa registráciou do programu zaväzuje zúčastňovať sa regionálnych seminárov podľa harmonogramu zverejneného na webovej stránke. Všetky regionálne semináre sú bezplatné. Školy si hradia len cestovné náklady. V prípade, že by epidemiologická situácia nedovoľovala uskutočniť regionálne semináre prezenčnou formou, prebehnú v tom istom termíne online.

V priebehu školského roka bude ponuka vzdelávania rozšírená aj o ďalšie kurzy, účasť na nich je pre školy dobrovoľná. O obsahu a termínoch týchto kurzov budú školy informované prostredníctvom emailov, ktoré zasielame koordinátorom programu počas školského roka.

B. Uplatňovanie metodiky 7 krokov
Škola zaregistrovaná do programu Zelená škola realizuje aktivity zvyčajne v rámci 2-ročného certifikačného obdobia (certifikačné obdobie je možné predĺžiť si aj na dlhšie obdobie, pričom škola postupuje podľa pokynov svojej regionálnej koordinátorky).

Počas certifikačného obdobia sa škola venuje jednej prioritnej téme spomedzi siedmich tém programu (zeleň a ochrana prírody, odpad, voda, energia, doprava a ovzdušie, zelené obstarávanie a úradovanie, potraviny) a postupuje podľa metodiky 7 krokov, vďaka ktorej docieli na škole systémové zmeny:
1. kolégium Zelenej školy – akčná skupina a organizačný garant programu na škole;
2. environmentálny audit – analýza súčasného stavu školy, ktorá je podkladom pre výber prioritnej témy, stanovenie cieľa a následné systematické plánovanie;
3. environmentálny akčný plán (EAP) – stanovené ciele a plán aktivít vedúcich k ich naplneniu (organizačno-technické, vzdelávacie, propagačné);
4. monitorovanie a priebežné hodnotenie plnenia environmentálneho akčného plánu – priebežné monitorovanie priebehu programu na škole a úspešnosti zavádzaných opatrení v rámci naplánovaného EAP;
5. proenvironmentálna výučba – zapracovanie vybranej témy do vyučovania;
6. informovanie a spolupráca – presah environmentálnych aktivít do života školy a jej okolia;
7. ekokódex – žiakmi umelecky stvárnené hodnoty a školy a jej environmentálne štandardy
PARTICIPÁCIA
Jadrom programu Zelená škola je participácia, ktorá sa realizuje v rámci environmentálnej výchovy. Pod participáciou sa myslí rovnocenné zapojenie všetkých dotknutých strán, najmä však žiakov a študentov (v prípade materských, špeciálnych škôl a 1. stupňa ZŠ ide najmä o participáciu rodičov, prípadne starých rodičov). Každý zo 7 krokov metodiky je potrebné realizovať participatívnym spôsobom v čo najväčšej miere.

Súčasťou procesu participácie je aj:
°°° zisťovanie názorov členov školskej komunity a ich zapracovanie do aktivít;
°°° vytváranie možností pre žiakov a ostatných členov školskej komunity na zapájanie sa do plánovania aktivít;
°°° zapojenie žiakov do rozhodovania a spoluzodpovednosti za realizáciu aktivít;
°°° informovanie členov školy o činnosti, rozhodnutiach a plánoch školy.
Miera participácie je dôležitým ukazovateľom, ktorý sa na škole sleduje aj počas záverečného hodnotenia.
ZÍSKANIE CERTIFIKÁTU ZELENÁ ŠKOLA
Program Zelená škola je certifikačný a zapojené školy môžu získať 2 druhy ocenenia:

      1) Medzinárodný certifikát a vlajku Zelená škola
– môže získať škola za zvýšenie miery zapojenia žiakov, rozvoj ich samostatnosti, realizáciu kvalitných environmentálnych aktivít v súlade s akčným plánom a úspešnosť realizácie 7 krokov. Platnosť medzinárodného certifikátu je 24 mesiacov od jeho udelenia. Škola ocenená vlajkou a certifikátom Zelená škola má právo uvádzať logo Zelená škola na všetkých školských dokumentoch, hlavičkových papieroch, na internetovej stránke školy a propagačných materiáloch školy.
2) Diplom Na ceste k Zelenej škole – môže získať škola za čiastočnú realizáciu medzinárodnej metodiky 7 krokov a rozvoj environmentálnej výchovy prepojenej s praktickými aktivitami školskej komunity. Diplom Na ceste k Zelenej škole sa udeľuje tej škole, ktorá z objektívnych dôvodov nenaplnila všetky kritériá na získanie medzinárodného ocenenia a má potenciál zapracovať pripomienky v ďalšom školskom roku.