Čerstvá pošta

Prečo je dôležité mať prístupové meno a heslo?

- upozornenie pre žiakov školy a ich rodičov

Milí žiaci, vážení rodičia!

Keďže mnohí z Vás sa ohradzujú voči tomu, že na efektívny prístup k zadaniam a domácim úlohám je dôležité mať prístupové meno a heslo, ktoré má každý žiak našej školy, pokúsim sa Vám vysvetliť, prečo je to tak.

Keď sú zadania a úlohy na našej stránke "verejné", tak si ich síce môže prečítať každý, kto našu stránku otvorí, ale škola, resp. učiteľ nemá možnosť zistiť, kto si úlohy naozaj prebral a kto nie. Keď otvoríte stránku prostredníctvom prihlasovacích údajov, tak sa do vnútornej evidencie stránky zaznamená kto a kedy si úlohy prevzal. Je to pre nás dôležité, lebo inak sa celkom pokojne môže stať, že mnohí žiaci úlohy odignorujú a učiteľ nemá možnosť overiť si, kto s úlohami pracuje a kto nie. Potom je úsilie školy poskytnúť žiakom potrebné zadania úplne zbytočné a môže sa spoliehať len na zodpovednosť žiaka či rodiča, čo je v tomto prípade, žiaľ, iba virtuálne. Je to také isté, ako keď v tejto napätej situácii platia určité nariadenia a pokyny na ochranu proti nákaze a časť ľudí, keďže sa celoplošne nedá skontrolovať, kto ich dodržiava a kto nie, má všetko "na háku" a tým ohrozuje nielen seba, ale aj ostatných!

Prihlasovacie údaje majú dve položky: prihlasovacie meno a heslo. Meno je vytvorené z mena žiaka / učiteľa, heslo sa generuje automaticky v školskom elektronickom systéme a je jedinečné pre každého žiaka / učiteľa. Tieto údaje ste dostali k dispozícii vtedy, keď ste boli zaevidovaní v našej škole prostredníctvom aSc-agendy a platia dovtedy, kým je Vaše dieťa žiakom našej školy (teda v najčastejšom prípade minimálne 9 rokov!). Z dlhoročnej skúsenosti Vám môžem potvrdiť jeden smutný fakt: v praxi je veľmi častým javom, že žiaci resp. ich rodičia prihlasovacie údaje "stratia" a je potrebné zadávať ich opakovane. Pritom sa to dá "ošetriť" veľmi jednoducho: stačí zaznačiť prihlasovacie údaje do žiackej knižky žiaka a v prípade potreby ich tam vždy nájdete.

Ak patríte medzi tých, ktorí údaje nemajú, môžete si ich zistiť prostredníctvom mailového kontaktu  informatikalehnice@gmail.com

Marta Podhradská, administrátorka webu školy