AKTUÁLNE PROJEKTY (témy)

Projekt - Rozlišovanie bez rozdielov

Projekt "Rozlišovanie bez rozdielov"

(Kód výzvy: OPLZ-PO1/2018/DOP/1.1.1-02)

Časový harmonogram projektu: od 1.10. 2019 do 30.9. 2022.

Ciele projektu:

Podporiť vzdelávanie žiakov so ŠVVP, za pomoci asistencie rozšíriť poznatky týchto žiakov a rešpektovať pri tom ich právo na inkluzívne vzdelávanie. Zvýšiť tak inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu pre deti so ŠVVP a zlepšiť ich výsledky a kompetencie.

Popis hlavných aktivít projektu:

Našou úlohou bolo zabezpečiť špeciálno-pedagogické potreby na individuálnej úrovni každého zdravotne postihnutého žiaka. Ako účelným nástrojom a prvým z krokov k úspešnej inklúzii sme zvolili vytvorenie dvoch pracovných miest pre Asistenta učiteľa. Dôvodom podania ŽoNFP bola absencia obsadenia pozície asistenta učiteľa, čo predstavovalo pre našu školu viac než alarmujúca situáciu v aspekte zabezpečenia inkluzívnosti a rovnakého prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu, nakoľko asistent učiteľa je plnohodnotným členom pedagogického kolektívu. Máme za to, že  asistent bol pre cieľovú skupinu značným benefitom. Dosiahnutie projektových aktivít a teda relevancia úspechu bude dokazovaná na základe dosiahnutého prospechu žiaka pred intervenciou a po nej a požadovaným testovaním.

Asistent učiteľa:

Asistent pomôže skvalitniť vyučovací proces našich žiakov so zdravotným znevýhodnením. Súbežne je zámerom projektu prostredníctvom asistenta učiteľa podieľať sa na utváraní rovnosti príležitostí vo výchove a vzdelávaní, na prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych i kultúrnych bariér.

Náplň práce Asistenta učiteľa:

Vo výchovno-vzdelávacom procese:
a) spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy,

b) uľahčovanie adaptácie dieťaťa, pomáhanie pri prekonávaní bariér, ktoré plynú zo
zdravotného postihnutia dieťaťa alebo žiaka
c) spoluorganizovanie činnosti dieťaťa alebo žiaka počas výchovno-vzdelávacieho procesu
v súlade s pokynmi učiteľa,
d) vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok zameraného na deti a žiakov so
špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami,
e) pomáhanie pri príprave učebných pomôcok.

Vo voľnočasových aktivitách organizovaných školou:

a) priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít (speváckych,
hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných),
b) návšteva historických a kultúrnych pamiatok,
c) spoločenské aktivity,
d) športové podujatia a podobne

V spolupráci s rodinou:

a) komunikácia s rodičmi (zákonnými zástupcami) dieťaťa alebo žiaka o procese výchovy a
vzdelávania,
b) oboznamovanie sa so zdravotným stavom dieťaťa alebo žiaka a s jeho rodinným
prostredím.

V oblasti vzdelávacích aktivít:
a) účasť na vzdelávacích podujatiach určených pre asistentov učiteľa organizovaných
školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na túto činnosť.

Výstupy a výsledky:

Charakteristika výsledkov a výstupov realizovaného projektu bude zrejmá po komplexnom
naplnení merateľných ukazovateľov, 24 mesiacov po skončení projektu. Kvantitatívne výsledky budeme merať za pomoci dosiahnutia cieľovej hodnoty merateľných ukazovateľov P0052 a P0053 v systéme ITMS14+. Kvalitatívnym výstupom projektu bude zlepšenie študijných výsledkov so ŠVVP.