AKTUÁLNE PROJEKTY (témy)

SPOLU MÚDREJŠÍ 2

OKTÓBER 2021

Naša škola sa zapojila do výzvy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na program doučovania „Spolu múdrejší 2“.

Cieľom výzvy je podporiť projekty zamerané na vyrovnávanie rozdielov vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach žiakov, ako aj na elimináciu rizika opakovania ročníkov a predčasného ukončenia vzdelávania žiakov. Prostredníctvom naplnenia tohto čiastkového cieľa sa zabezpečí naplnenie hlavného cieľa reformy, ktorým je zmierňovanie dopadov pandémie vo vzdelávaní na základných školách ako aj zmiernenie negatívneho dopadu pandémie na ďalšie vzdelávanie žiakov.

Program Spolu múdrejší 2 je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR (financovaný z prostriedkov EÚ) a  je určený na podporu škôl, ktoré prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, ohrozených školským neúspechom, alebo žiakov, ktorí potrebujú pomoc s učivom, vytvárajú podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v mimoškolských hodinách v stanovenom rozsahu.

DECEMBER 2021

Na našej ZŠ sa do programu doučovania "SPOLU MÚDREJŠÍ 2" zapojilo  15 pedagógov.  Na I. stupni pracovalo celkom osem (8) a na II. stupni sedem (7) skupín žiakov. V októbri sa doučovania zúčastňovalo 53 žiakov, v novembri k nim pribudli 4 žiaci a v decembrovom cykle sme registrovali už 62 žiakov. Vyučovanie bolo prezenčné a celkovo bolo odučených 2130 tzv. žiakohodín.  Doučovanie sme realizovali popoludní v mimoškolských hodinách a zameriavali sme sa na predmety z tzv. hlavných vzdelávacích oblastí (slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk a nemecký jazyk, matematika, vlastiveda, dejepis, geografia, prvouka, prírodoveda, biológia, fyzika a chémia).

JANUÁR 2022

V súčasnosti na našej škole už beží program „Spolu múdrejší 3“. Tentoraz bude trvať až 5 mesiacov  (od 17. januára 2022  do 17. júna 2022). O účasť na programe je zo strany žiakov rastúci záujem a my dúfame, že jeho realizácia im pomôže eliminovať negatívne dopady prerušenia prezenčného vyučovania v predchádzajúcich školských rokoch,  vyrovnávanie rozdielov vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach, znížiť riziko opakovania ročníkov a predčasného ukončovania vzdelávania, a tým zvýšiť ich školskú úspešnosť a posilniť možnosť ich uplatnenia..

Sme radi, že sa do tohto projektu žiaci zapojili a využili možnosť zlepšovať sa a napredovať. Veľká vďaka patrí aj všetkým doučujúcim pedagógom, ktorí nad rámec vyučovania tento projekt realizujú.

Ing. Zuzana Pálmayová, riaditeľka ZŠ